Zavrnitev je lahko boleča in razlog zamere, tudi konflikta, zato jo je treba izpeljati spretno.
Ključ do uspeha se skriva v tem, da slišite sami sebe naglas reči NE!
1. Začnite POSTOPOMA. Besedo NE trenirajte na manj pomembnih situacijah, s katerimi ne tvegate veliko.
Primer: Prijateljica pokliče, da bi šli jutri popoldan z njo po nakupih. Zavrnite jo in predlagajte drug termin.
2. NE RAZLAGAJTE RAZLOGA za zavrnitev, ampak predlagajte drugo možnost.
Primer: ”Ne, danes ne morem, lahko pa se dobiva v petek.”/”Ne, ne morem priti prej, lahko pa te zvečer pokličem.”/”Ne, ne morem ti kupiti nove igrače, lahko pa doma preveriva tvoj hranilnik in vidiva, če si jo lahko kupiš sam.”
3. ZAVLAČUJTE. Osnovno načelo učenja zavrnitve je, da se naučite počakati z odgovorom. Vzemite si čas in premislite, preden odgovorite na prošnjo – čas za jasen, diplomatski odgovor.
Primer dobrega zavlačevanja: Preveriti moram na koledarju – ti javim kasneje./Moram vprašati partnerja, če sva tisti vikend prosta./To moram pa prespati, ti javim do petka.
4. NAČELA. To, da znate reči ne, je vaše načelo. Če boste to omenili drugim, boste s tem močno podkrepili svoj odgovor, saj boste dali vedeti, da ste v takšni situaciji že bili, da ste jo premislili in da veste, da takšna poteza ne bi bila dobra za vas.
Primer: Veš kaj, držim se načela, da tega ne delam./Žal ne morem, ker se pri nas doma držimo načela, da …
5. OPRAVEK SAM S SABO. Tudi če ste prosti in bi lahko ustregli kakšni želji, prošnji, hkrati pa se vam zdi čas zase (vadba, branje knjige, ležanje pred televizijo) v tistem trenutku izjemno pomemben, ga tako tudi obravnavajte. Postavite sebe na prvo mesto (če seveda ne odrečete nujne pomoči nekomu). Načrtujte čas zase in ga tudi zabeležite na koledar.